Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Дарчук Н.П. Комп'ютерна лінгвістика (2008 р.)

Дарчук, Н. П. Д20  Комп'ютерна лінгвістика (автоматичне опрацювання тексту) ;підручник / Н. П.Дарчук. - К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. - 351 с.

ISBN 978-966-439-079-5

Підручник містить професійні знання, необхідні майбутньому лінгвісту-комп'ютернику при розробці лінгвістично-інформаційншс технологій автоматичного опрацювання тексту (АОТ]. Узагальнено досвід вітчизняних і зарубіжних систем - від загальнонаукових до методичних конкретних питань за принципом ускладнення лінгвістичних одиниць, що утворюють  основи лінгвістичного збереження лот (морфема, слово, словосполучення, речення). Показано, які знання можна використати для побудови системи ЛОТ. Для студентів, аспірантів відділень теоретичної, прикладної та комп'ютерної лінгвістики вищих навчальних закладів, спеціалістів відповідних галузей.

УДК 8142:004.2 (075.8)

ББК 81.2-5с51я73

ПЕРЕДМОВА

У зв'язку з розширенням інформатизації сучасного суспільства зростає значення комп'ютерної лінгвістики, яка поєднує мовознавство - глибинні знання про мову - і кібернетику - комп'ютерні технології.

Ця книга є спробою створити навчальний підручник із цієї дисципліни, і кожен, хто робив подібну спробу, розумів, наскільки це нелегко: інформаційні технології розвиваються досить швидко, з'являються нові можливості опрацювання природної мови. Однак деякі принципи як теоретичного, так і практичного характеру вже усталилися - можна вважати, що комп'ютерне мовознавство цілком забезпечує основу порівняно нової науки - комп'ютерної лінгвістики.

Поєднання досвіду викладання комп'ютерної лінгвістики з безпосередньою розробкою лінгвістично-інформаційних технологій (автоматичний морфологічний, синтаксичний та семантичний аналіз) привело до досить чіткого уявлення про те, які підходи і методи виявилися продуктивними та які теоретичні положення і методики мають знати студенти, майбутні фахівці з комп'ютерної лінгвістики, щоб уміти конструювати інтелектуальні системи.

В Україні це четвертий підручник з комп'ютерної лінгвістики (М.М. Пещак. Нариси з комп'ютерної лінгвістики. - Ужгород, 1999; Є.А. Карпіловська. Вступ до комп'ютерної лінгвістики. - Донецьк, 2003; В.Г. Волошин. Комп'ютерна лінгвістика. - Суми, 2004). Усі вони доповнюють один одного, але цей підручник присвячено винятково системам автоматичного опрацювання текстової інформації (АОТ) на морфологічному, синтаксичному і семантичному рівнях мовної системи. Оскільки переважна частина інформації існує у вигляді усних та письмових текстів, то великого значення набувають проблеми опрацювання інформації із застосуванням новітніх технологій, тому головна мета підручника - узагальнення лінгвістичних основ - від загальнонаукових до методичних конкретних питань за принципом ускладнення лінгвістичних одиниць, що утворюють основи лінгвістичного забезпечення АОТ - морфема, слово, словосполучення, речення.

Підручник призначено для студентів, аспірантів відділень факультетів теоретичної, прикладної та комп'ютерної лінгвістики вузів, спеціалістів відповідних галузей і всіх тих, хто цікавиться проблемами сучасної лінгвістики.

Висловлюю щиру подяку моєму Вчителеві доктору філологічних наук професору Б.І. Перебийніс, моїм колишнім  і теперішнім колегам у відділі структурно-математичної  лінгвістики   Інституту   мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України докторам філологічних наук Н.Ф. Клименко, Є.А. Карпіловській, кандидатам філологічних  наук  старшим  науковим  співробітникам Т.О. Грязнухіній, В.І. Критській, Л.В. Орловій, молодшому науковому співробітнику Т.К. Пуздирєвій, кандидату фізико-математичних   наук   Г.В. Колєнову,   інженеру Т.І. Недозим за багаторічну спільну і плідну роботу. Моя особлива подяка талановитому програмісту В.М. Сорокіну за підтримку, взаєморозуміння і співробітництво, також університетським колегам доцентам Л.А. Алексієнко та І.В. Козленко, співпраця з якими збагатила мене теоретично.

(Для ознайомлення з повним текстом статті необхідно залогінитись)