Абсолютна частота (англ. absolutefrequency) — кількість вживань певної одиниці (літери, словfа, словоформи, словосполучення) в обстеженому матеріалі (вибірці). Див. також Відносна, Середня частота.
Автоматичне реферування (англ. computerabstracting) — див. Реферування автоматичне.
Альтернативна якісна ознака— протилежність якісної ознаки. Часто буває зручно використовувати лише дві якісних ознаки, ознаку та її відсутність – не . В якості альтернативної ознаки можна розглядати відношення даного слововживання до іменників або не-іменників (відповідно до дієслова або не-дієслова, займенника або не-займеника, прикметника або не-прикметника тощо).
Апроксимація (англ. approximation) — наближення, приблизне значення.
Асимптотичний (англ. asymptotic) — максимально наближений, подібний до чогось.
Атрибуція тексту (англ. textattribution) — приписування текстові належності до певної групи текстів. Різновиди: авторська — з'ясування автора тексту, часова — з'ясування часу написання твору, стильова — з'ясування стилю тексту і т. д.
Багатство словника (англ. vocabularyrichness) — див. Індекс різноманітності.
Базовий словник (англ. basicvocabulary) — див. Словник-мінімум, basicEnglish.
Біграм (англ. bigram) — послідовність із двох букв.
Буква (або символ) – це простий неподільний знак; множина букв утворює алфавіт V. Позаяк алфавіт – це множина, до нього можна застосовувати теоретико-множинні позначення.
Варіація (англ. variance) — величина, яка враховує відстань кожного конкретного значення одиниці від її середнього значення, дорівнює стандартному відхиленню у квадраті . Див. також Коефіцієнт варіації. Рангований запис завжди занадто довгий і громіздкий. Компактніше та більш наглядно представити варіювання ознаки у вигляді таблиці, у верхньому рядку котрої вказуються значення ознаки (варіанти), а в нижньому – кількість повторень даного значення. Отримана в результаті такого повторного впорядкування таблиця називається варіаційним рядом (рядом розподілу або емпіричним розподілом ознаки).
Взаємозалежність символів букв алфавіту полягає в тому, що ймовірність появи i-ї букви в будь-якому місці повідомлення залежить від того, які букви стоять перед нею і після неї, і буде відрізнятись від безумовної ймовірності pi, яка відома зі статистичних властивостей даного алфавіту
Вибірка (англ. sample/sampling) — відібрана з генеральної сукупності, безпосереднє дослідження якої ускладнене, певна кількість матеріалу, на підставі дослідження якого можна робити висновки про всю генеральну сукупність. Основні вимоги — репрезентативність, однорідність (лінгвістична та статистична). Різновиди: механічна, випадкова та зональна. Вибірка може бути структурною, тобто складатися із менших частин, які називають підвибірками, та неструктурною, тобто суцільною.
Вибірка зональна (типова) (англ. zonal (typical) sample/sampling) — вибірка, в основі якої лежить лінгвістично однорідна сукупність текстів, тобто зона. Зоною можуть вважати залежно від мети дослідження прозу, поезію чи драму в художній літературі; твори одного автора або конкретний твір; сукупність слів певної морфемної структури (наприклад, префіксальних або одноморфемних) тощо.
Вибірка типова (англ. typical sample/sampling) — див. Зональна вибірка.
Виконання мережі Петрі – це перерозподіл фішок за допомогою запуску переходів. При запуску переходу фішки видаляються з його вхідних позицій і додаються до його вихідних позицій. Перехід може запускатися лише в тому випадку, коли він дозволений. Перехід називається дозволеним, якщо кожна з його вхідних позицій має число фішок не менше ніж число дуг з позиції в перехід. Фішки у вхідній позиції що дозволяють перехід називаються дозволяючими.
Випадкова вибірка (англ. randomsample/sampling) — вибірка, в основі якої лежить гіпотеза про те, що досить велика кількість навздогад відібраних одиниць з генеральної сукупності повинна адекватно представляти її. Правильна організація ВВ повинна забезпечувати однаковий шанс потрапити до вибірки кожній сторінці, кожному тексту (або іншій одиниці) генеральної сукупності, тому, як правило, базується на таблиці випадкових чисел.
(Для перегляду тексту необхідно залогінитись.)